2013

Życzenia Świąteczne Biskupa Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP

 

„Bo jeszcze tylko mała chwila, a przyjdzie ten, który ma przyjść, i nie będzie zwlekał.” Hbr 10.37

 

Życzenia świąteczne

 

Pozornie daleki Bóg staje się bliski człowiekowi. Obiecuje swe przyjście i rychłe spotkanie.

W święta Bożego Narodzenia każdego roku przypominamy sobie o przyjściu na świat Zbawiciela. Chcemy też pamiętać, że zapowiedź Jego ponownego przyjścia jest niezmiennie aktualna. Coraz częściej zdarza się, że usiłowanie odczucia Chrystusowej bliskości zostaje zakryte blichtrem świątecznej komercji. W ten sposób znaczenie grudniowych dni sprowadza się do rodzinnej atmosfery, choinki, prezentów i wyjątkowych dań na naszych stołach. Święta stają się „imprezą”, ale bez „Solenizanta”. A przecież chodzi o spotkanie Boga, który stał się człowiekiem. Rezygnując ze swojego dostojeństwa przyszedł dla Ciebie i dla mnie. Chce się z nami spotkać. Chce, byśmy go poznali – bardziej, intensywniej. Bóg w Chrystusie już teraz dotyka Cię Słowem Ewangelii. Czy czujesz tę bliskość?

 

Błogosławionego i bliskiego spotkania z Jezusem narodzonym w Betlejem

życzą

Ks. Jerzy Samiec – Biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP

Adam Pastucha – Wiceprezes Konsystorza Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP

Adwentowe Dni Skupienia

  • Adwentowe Dni Skupienia – 13,14,15 grudnia

Temat bardzo aktualny: Rodzicielstwo – rola ojca i matki

Prowadzenie:

Piątek – 13 grudnia od godz. 17.00 do 20.00 –  ks. prof. Marek J. Uglorz

Sobota – 14 grudnia od godz. 17.00 do 20.00 – diakon Aleksandra Błahut – Kowalczyk

Niedziela – nabożeństwo, kazanie dialogowe – prowadzący dni skupienia

Czytaj dalej

Wigilijka z Koła Pań

  • Wigilijka z Koła Pań

Wtorkowe popołudnie pachniało smażonym pstrągiem. Zapach roztaczał się nie tylko w kuchni, ale wydostawał się też na zewnątrz. W salce parafialnej panowała świąteczna atmosfera, stoły pięknie przygotowane, przy każdym nakryciu upominek od zarządu, dwa malutkie szydełkowane dzwoneczki. Zegar wskazał godz. 17.00. Wszystkie panie zajęły swoje miejsca, ks. Marcin przeczytał z Wieczernika tekst przeznaczony na Wigilię.

Czytaj dalej

Gwiazdka dla dzieci i spotkanie z Mikołajem

Sobotnie popołudnie, tuż przed Świętami Bożego Narodzenia salka parafialna wypełniła się dziećmi. Gwiazdka dla dzieci i spotkanie z Mikołajem spowodowały, że dzieci zawitały w progi parafii. Wokół wyczuwało się napięcie, oczekiwanie i nadzieję. Po wspólnej modlitwie, wszystkie dzieci wysłuchały opowiadania przeczytanego przez ks. Marcina, a później wspólnie zaśpiewały kilka pieśni. Nagle rozległo się pukanie do okna i dzieci zobaczyły oczekiwanego gościa. Mikołaj przywitał wszystkie dzieci i wysłuchał kilku pieśni w wykonaniu dzieci z chórku „Serduszka”. Następnie nastąpiła najmilsza, dla dzieciaków, chwila – rozdanie upominków. Mikołaj rozdawał prezenty wg wieku dzieci, od najmłodszych do najstarszych, pytał o zachowanie, wysłuchał kilku solowych występów, a elfy donosiły kolejne kosze z upominkami.

Na zakończenie przyjął obietnicę poprawy od dzieci, które miały coś na „sumieniu”, a także książeczkę „Z biblią na co dzień” i zaproszenie na przyszłoroczne spotkanie.

Po pożegnaniu naszego gościa dzieci ustawiły się do wspólnego zdjęcia.

Ewa Niemiec

Adwentowe spotkanie – nie tylko dla seniorów

8 grudnia 2013, w niedzielę w naszej Parafii, po nabożeństwie Panie z Koła Pań przygotowały herbatkę parafialną (nie tylko dla seniorów). Pięknie nakryte stoły, białe obrusy, ozdobne gwiazdy betlejemskie przy każdym talerzyku, wszystko kunsztownie i starannie naszykowane. Przepyszne ciasta oraz przedpołudniowa kawka to miód na serce każdego. Seniorzy otrzymali w prezencie piękne, ręcznie robione kartki świąteczne z życzeniami. Wszyscy zajęci byli rozmowami, konsumowaniem smakołyków oraz popijaniem kawy czy herbaty. Pojawiły się propozycje zaśpiewania kilku pieśni, udało się, wspólny śpiew ubogacił nasze spotkanie. Nawet dzieciaki się nie nudziły, aktywnie ozdabiały tablicę. Nie zabrakło śmiechu i dyskusji, zastanawialiśmy się m.in. nad różnicami pomiędzy księdzem a pastorem, nad pochodzeniem obu tych słów oraz skojarzeniami, jakie wywołują.

To niezwykle budujące, gdy w salce parafialnej widzi się tylu ludzi, kiedy każde miejsce jest zajęte. Seniorzy stanęli na wysokości zadania, przyjęli zaproszenie.

Anna Niemiec

Czytaj dalej

Koncert dziękczynny – „Laudate i przyjaciele”

17 listopada br. w naszym kościele odbył się kolejny koncert dziękczynny „Laudate i przyjaciele”, zorganizowany w 13-tą rocznicę służby chóru Laudate.

W koncercie oprócz naszego chóru udział wziął chór parafialny z Bystrzycy na Zaolziu, pod dyr. p. Urszuli Szymeczek.

W pierwszej części koncertu wykonaliśmy kilka pieśni o tematyce pochwalnej i dziękczynnej, a także pieśni mówiące o zaufaniu. W części drugiej zaśpiewaliśmy pieśni pobudzające do refleksji nad życiem, przemijaniem i powtórnym przyjściem Pana Jezusa.

Wspólnie z chórem z Bystrzycy zaśpiewaliśmy pieśń „Jezus najwyższej godzien chwały”. Po koncercie mieliśmy okazję spotkać się z naszymi gośćmi w sali parafialnej przy wspólnym stole.

Ofiara z tegorocznego koncertu przeznaczona była na dalszy remont kaplicy cmentarnej.

Małgorzata Rymorz

 

Odrobina rozważań własnych – Anna Niemiec

  • Odrobina rozważań własnych po nabożeństwie prowadzonym przez ks. prof. Marka Uglorza

Czym jest modlitwa? Czy to „Ojcze Nasz…’, „Aniele Boży…”, „Zdrowaś Mario…”? Czy modlitwa jest wyrazem uzewnętrznienia duszy, czy też codziennym rytualnym monologiem?

Czytaj dalej

Co nowego na Klubiku „Razem”?

Dzisiejszy klubik przyniósł nam ogromną niespodziankę. Zebrało się prawie 30 dzieci. Musieliśmy dołożyć jeszcze jeden stół. Na zajęciach robiliśmy kartki świąteczne i muszę stwierdzić, że gdyby nie wolontariusze, byłoby ciężko. Wszyscy uwijaliśmy się jak w przysłowiowym ukropie. Dorota i Romek zaangażowali się w przygotowanie kółeczek do origami, bo dopiero dziś udało mi się kupić odpowiednie dziurkacze. Bez tych kółek nie moglibyśmy zrobić naszych kartek z aniołkami.

Czytaj dalej

Listopadowe Koło Pań

W listopadowe popołudnie na spotkaniu koła pań powędrowaliśmy (bo panowie też byli) do Chin.

W tę podróż zabrała nas pani Marysia Marcol, która w bardzo ciekawy sposób opowiedziała nam o państwie środka. Mieliśmy okazję dowiedzieć się jak wygląda codzienne życie mieszkańców miast i wsi, jakie są ich warunki bytowe. Dowiedzieliśmy się, że nie ma tam systemu emerytalnego, że starsi ludzie, którzy już nie pracują, żyją na utrzymaniu dzieci, w zamian opiekując się wnukiem, rzadko wnukami. Pani Marysia opowiedziała nam jak wygląda życie dziewczynek i kobiet, z których większość, do 1949 roku była analfabetkami.

Poznaliśmy jakie warunki oferują pracodawcy swoim pracownikom. Mieliśmy również okazję uświadomić sobie, jak wielkie mamy szczęście, żyjąc w Polsce, gdzie nikt nas nie prześladuje za wiarę, gdzie nie musimy się spotykać w podziemnych kościołach, gdzie możemy co niedzielę uczestniczyć jawnie w nabożeństwie.

Dziękuję Ci Panie Boże, że mogę się do Ciebie modlić i w Ciebie wierzyć i przychodzić do Twojej świątyni, gdzie z innymi wierzącymi możemy słuchać Twojego Słowa. Amen.

Ewa Niemiec