2014

Życzenia Biskupa Kościoła

Jezus zachęca do pójścia za Nim. Czasem oznacza to potrzebę zrobienia wielkich porządków. Czasem powywracania do góry nogami wszystkiego, co pozornie wydaje się działać prawidłowo.

Święta przypominają nam pierwsze przyjście Zbawiciela. Czekamy na drugie w czasach ostatecznych. To dobra okazja do zrobienia porządków. Przyjrzenia się sobie, bo może pozornie wszystko w naszym życiu jest poukładane i harmonijne. Ale tylko pozorne, a tak naprawdę potrzebujemy zmiany. Potrzebujemy nawrócenia.

Życzę zatem, aby tegoroczne Boże Narodzenie stało się przyczynkiem do autorefleksji, do otwarcia się na to, co Chrystus chce zmienić w każdym z nas.

 

bp Jerzy Samiec

Adwent

W niedzielę, 30 listopada rozpoczął się Adwent Roku Pańskiego 2014. Jednocześnie został otwarty w ten sposób nowy rok kościelny, kolejny etap chrześcijańskiej wędrówki za Jezusem Chrystusem.

Adwent to czas refleksji i wewnętrznego skupienia. Już w IV wieku ustalono, że pierwszy dzień Adwentu przypada w niedzielę, cztery tygodnie przed 25 grudnia i rozpoczyna się też wtedy nowy rok kościelny.

Adwent pochodzi od łacińskiego słowa adventus i oznacza przyjście. W starożytności adwent oznaczał wstąpienie władcy na tron lub przybycie bóstwa do świątyni. Chrześcijanie używają terminu adwent zarówno do opisania przyjścia Chrystusa na ziemię poprzez narodzenie z Marii Panny oraz na określenie powtórnego przyjścia Chrystusa w chwale (paruzja).

Początkowo adwent trwał sześć tygodni, lecz później liczbę niedziel skrócono do czterech – dziś symbolizują je cztery świece na wieńcu adwentowym. W różnych częściach świata akcentowane są inne aspekty adwentu – radość z powtórnego przyjścia Chrystusa lub pokuta i nawrócenie.

W liturgii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego myśl adwentowa obecna jest podczas nabożeństwa z Sakramentem Komunii Świętej. Przed modlitwą Ojcze Nasz ksiądz zmawia kolektę, którą kończy słowami: „Na Jego [Chrystusa] powtórne przyjście czekamy i wraz z całym Kościołem wołamy: Przyjdź rychło, Panie.” Zbór odpowiada: „Przyjdź, Panie Jezu”.

Również w modlitwie po Słowach Ustanowienia podkreślany jest adwent: „Wspominając zbawczą śmierć i mękę naszego Pana Jezusa Chrystusa, Jego Zmartwychwstanie i Wniebowstąpienie oczekujemy na Jego przyjście w chwale.” Teksty tych modlitw podkreślają, że Kościół, szczególnie zaś podczas Dziękczynienia (Eucharystii), z utęsknieniem wypatruje swojego Pana aż przyjdzie w chwale.

W czasie adwentu odprawiane są w parafiach ewangelickich tygodniowe nabożeństwa adwentowe. Nakrycia ołtarzowe mają fioletowy kolor. Podczas liturgii wstępnej po Kyrie zamiast Chwała na wysokościach Bogu, ksiądz intonuje hymn Benedictus: „Błogosławiony niech będzie Pan, iż nawiedził i odkupił lud swój”, natomiast zbór odpowiada:
„Prostujmy swoje drogi, Adwentu nadszedł czas,
Bóg daje pokój błogi, Bóg Chrystus wzywa nas
I mówi: Idę już. Przyjdź, Panie, przyjdź wołamy.
Otwarte już serc bramy, w nich dary swoje złóż.”

 

Wieczór autorski z Lidią Czyż

Na październikowym spotkaniu Koła Pań gościliśmy panią Lidię Czyż, autorkę książki „Mocniejsza niż śmierć”. Książka cieszy się ogromnym zainteresowaniem i została już wydana jej ósma edycja w naszym kraju. Co więcej została również przetłumaczona na język czeski i niemiecki.

Czytaj dalej

Wycieczka do Pszczyny w XX rocznicę powstania Koła Pań

W sobotę, 11 października o godz. 8:15 autokar z Wispolu zapełnił się paniami. Uczestniczki wycieczki, przywitane przez ks. Marcina Słowem Bożym, po Modlitwie Pańskiej we wspaniałych humorach i przy pięknej pogodzie wyruszyły w kierunku Pszczyny. Po godz. 9:00 autokar zatrzymał się przed Zagrodą żubrów. Spacerkiem przeszliśmy aleją w kierunku głównych zabudowań, a tam….mieliśmy możliwość obejrzenia nie tylko żubrów. Zobaczyliśmy jelenie, daniele, muflony, gęsi łabędzionose, kaczki krzyżówki, bażanty i pawie. W oczekiwaniu na porę karmienia zajrzałam do budynku, w którym wysłuchałam historii żubrów, obejrzałam różne wypchane zwierzęta, których w rzeczywistości raczej nie można spotkać, obejrzałam wnętrze, myślę, że izby leśniczego. Kiedy już napatrzyłyśmy się na żubry, wielkie, średnie i małe, które z wielkim apetytem zajadały kasztany pożegnałyśmy ostoję i wyruszyłyśmy w kierunku parku otaczającego zamek.

Czytaj dalej

Dziękczynne Święto Żniw

DZIĘKCZYNNE ŚWIĘTO ŻNIW

„Dziękujmy Bogu wraz i sercem i ustami….”  – słowa tej pięknej pieśni towarzyszą nam co roku w czasie nabożeństwa na Święto Żniw. I jak co roku, tak i w niedzielę, 05 października, ołtarz w kościele był pięknie przyozdobiony darami z pól, z sadów i z ogrodów naszych szczodrych parafian. I jak co roku było to dzieło rąk konfirmantów, którzy pod czujnym okiem księdza Marcina dali z siebie wszystko. Nasi najmłodsi parafianie także mieli ważne zadanie. Na początku nabożeństwa wnieśli do kościoła chleb oraz małe koszyczki i duże kosze (jak kto dał radę), pięknie własnoręcznie przyozdobione i wypełnione darami. Chleb został pobłogosławiony i położony na ołtarzu, a koszyczki ułożone pod ołtarzem dopełniły dekoracji. Czytaj dalej

Kursy języka angielskiego – podział na grupy i rozkład zajęć

Dzieci: 

Poniedziałek

Grupa K – 13.40 – 14.30 (zajęcia indywidualne)
Grupa C – 14.30 – 15.20
Grupa D – 15.25 – 16.15
Grupa F – 16.20 – 17.10
Grupa A – 17.15 – 18.05

Czwartek

Grupa E – 15.00 – 15.50
Grupa G – 15.55 – 16.45
Grupa B – 16.50 – 17.40
Grupa H – 17.45 – 18.35 (zajęcia indywidualne)

 

Dorośli:

Czwartek

Grupa I – 18.00 – 18.50
Grupa J – 17.00 – 17.50

 

Prowadząca: Joanna Drabina
tel. 501 139 301
e-mail: akrysta@interia.pl

 

Osoby chcące rozpocząć naukę prosimy o kontakt z prowadzącą. Zapraszamy!

Klubik „Razem” – rozpoczynamy zajęcia

Witam wszystkich klubikowiczów. Wakacje się skończyły i czas zacząć nasze zajęcia. Rozpoczynamy w sobotę 4 października po próbie serduszek, czyli o godz. 9:45. Przynieście koszyki, do których chcecie włożyć dary na niedzielne nabożeństwo żniwowe. Pomożemy Wam je ozdobić. Czekamy na Was – tych „starych” klubikowiczów ale i na nowych, tych którzy chcą z nami spędzać czas w sposób ciekawy i wesoły.

Zapraszamy!!!

Przyjdź i zobacz, a jeśli Ci się spodoba to będziemy się cieszyć.

Terminy spotkań:
w październikowe soboty: 4, 18, 25
w listopadowe soboty: 8, 15, 22, 29
w grudniowe soboty: 6, 13, 20
od godz. 9.45 do 11.45

ZAPRASZAMY, PRZYJDŹ !!!!!!!
Ewa Niemiec oraz wolontariusze Ewelina, Dorota i Romek

15. Pamiątka poświęcenia kościoła Ap. Pawła

Pamiątka założenia i poświęcenia kościoła to zawsze ważny i szczególny dzień dla parafii. Ta wielka uroczystość, w czasie której wszyscy dziękujemy Bogu za prowadzenie i błogosławieństwo, niesie z sobą ogrom przygotowań. W parafii bładnickiej tradycyjnie już w sobotni wieczór mieliśmy okazję posłuchać melodii granych na trąbce przez p. Widnica. Była to przygrywka do niedzielnej uroczystości.

Czytaj dalej

TE od A do Z

  • Tydzień Ewangelizacyjny w Dzięgielowie w tym roku odbędzie się po raz 65.

Home

Program wypełniony różnorodną tematyką i wykładowcami z różnych dziedzin życia i miejsc zachęca do udziału ludzi z różnym doświadczeniem życiowym i różnymi potrzebami. Tydzień Ewangelizacyjny w Dzięgielowie sprawia, że na miejscu powstaje „miasteczko” dostosowane do wymagań uczestników w różnym wieku, od małych dzieci, (na które czeka m.in. przewijalnia, bawialnia i piaskownica) poprzez nastolatków po dorosłych i seniorów. Alfabet TE jest próbą streszczenia wszystkich propozycji Tygodnia, z których wiele ma miejsce pod słynnym dzięgielowskim namiotem głównym.

Czytaj dalej

Klubik parafialny „Razem” – ostatnie spotkanie w tym roku szkolnym

W sobotę 21 czerwca odbyło się ostatnie spotkanie naszego Klubiku parafialnego „Razem” w roku szkolnym 2013/2014.
Dzieci otrzymały w prezencie zakładki do książek i bukiety nie z kwiatków, ale z cukierków. Atrakcją była pyszna pizza.

Dziękuję Paniom prowadzącym klubik i wszystkim wolontariuszom za poświęcony czas i wspaniała pracę z naszymi dziećmi.

ks. Marcin Markuzel

Czytaj dalej