Miesięczne archiwum: Kwiecień 2017

Życzenia Biskupa Kościoła

Życzę nam wszystkim, nie tylko na ten świąteczny czas, by wypełniło nas światło Chrystusa, byśmy w pełni żyli nadzieją, wiarą i potrafili zaufać Bogu.

On był umarły i żyje, On dokonał niemożliwego, więc pozwólmy mu działać także w naszym życiu.

Życzenia Wielkanocne Biskupa Kościoła

„Byłem umarły, lecz oto żyję na wieki wieków i mam klucze śmierci i piekła.” Obj 1, 18

Oto Człowiek, oto Bóg, oto Zmartwychwstały – Jezus Chrystus.

Opowiada o swoim doświadczeniu śmierci, o przejściu od śmierci do życia, o zmartwychwstaniu. O śmierci możemy powiedzieć wiele, szczególnie gdy utraciliśmy kogoś bliskiego, ale o zmartwychwstaniu? To doświadczenie jest nam ciągle obce, nikt z nas nie zmartwychwstał, nie znamy osobiście nikogo komu by się to przydarzyło.

A właściwie… znamy. Jednego. Jezusa Chrystusa. Ale czy naprawdę Go znamy? Czym są dla nas święta Zmartwychwstania Pańskiego? Czy dostrzegamy i doświadczamy krzyża i zmartwychwstania?

„Byłem umarły, lecz oto żyję…” Śmierć została pokonana, a mimo to nie staliśmy się nieśmiertelni tu i teraz. To, co dokonało się na krzyżu i wydarzyło w poranek wielkanocny, zmieniło wszystko, choć nie w sposób, który byśmy chcieli.

Dzięki Chrystusowi, dzięki Jego śmierci i zmartwychwstaniu możemy spojrzeć na siebie ponownie. Możemy zobaczyć swoje rozczarowania, niezadowolenie z siebie, cierpienie i przede wszystkim grzech. Możemy też zobaczyć niepokój tego świata, ludzi skłóconych, pełnych nienawiści i chęci dzielenia, ale też zranionych, głodnych, cierpiących, umierających. W ostatnich dniach słyszeliśmy o zamachach terrorystycznych w Szwecji i w Niemczech, a w szczególności w Egipcie, gdzie znów popłynęła krew wyznawców Ukrzyżowanego – koptyjskich dzieci, kobiet i mężczyzn. W poranek wielkanocny to nie znika i nie mija. Nie można zamknąć oczu albo zapomnieć. Nie stajemy się mniej wrażliwi lub obojętni, wręcz przeciwnie widzimy dalej i staramy się nie tylko widzieć, ale też działać, tak jak On. Zmieniać siebie i zmieniać świat wokół nas, nawet w niewielkim stopniu.

Dzięki Jezusowi Chrystusowi pojawia się nadzieja, bardzo wyraźne jasne światło, które nas inspiruje, zachęca, byśmy byli Jego uczennicami i uczniami, byli gotowi pójść i powiedzieć, wyjść z  bezpiecznej przestrzeni, twierdzy nabożnych przekonań i pozornych pewności, i wyruszyć w drogę do Emaus i poza nie.

Jezus jest światłością świata w każdy czas. Dzisiaj, gdy radośnie śpiewamy i cieszymy się ze Świąt i wtedy, gdy życie nie pozwala nam stanąć z czołem podniesionym do góry.

Życzę nam wszystkim, nie tylko na ten świąteczny czas, by wypełniło nas światło Chrystusa, byśmy w pełni żyli nadzieją, wiarą i potrafili zaufać Bogu. On był umarły i żyje, On dokonał niemożliwego, więc pozwólmy mu działać także w naszym życiu.

Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego!

bp Jerzy Samiec

Warsztaty organowe i wokalne.

Serdecznie zapraszamy do poświątecznej chwili refleksji i wzięcia udziału zarówno w koncercie jak i na samych warsztatach.

 

Warsztaty będą prowadzone w dwóch grupach: organowej, śpiewaczej.

 Gospodarzem warsztatów jest nasza parafia.

Na uczestników czekają jak zwykle:

– multimedialny wykład o historii muzyki kościelnej,

– nauka wartościowych pieśni z uwzględnieniem chorałów luterańskich,

– podstawy organoznawstwa,

a z nowości: specjalne ćwiczenia doskonalące czytanie nut a ‘vista oraz emisja głosu.

Tradycyjnie już uczestnicy mają możliwość wzięcia udziału w indywidualnych lekcjach nauki gry na instrumencie podczas których zapoznają się z prawidłowym prowadzeniem akompaniamentu, improwizowaniem krótkich wstępów do pieśni oraz interpretacją przygotowanych utworów.

 Osoby chcące spróbować swych sił w śpiewie, pod okiem Julietty Gonzalez będą mogły dowiedzieć się jak wydobyć piękny, naturalny głos, jak szybko i skutecznie nauczyć się nowej pieśni bez znajomości nut w oparciu o metody stosowane od średniowiecza. Również są prowadzone zajęcia indywidualne

 

Atrakcją warsztatów będzie nowy instrument który firma Maier udostępniła nam na czas warsztatów.

 

Finałem warsztatów będzie Koncert w wykonaniu prowadzących i uczestników, który odbędzie się tego samego dnia czyli 22 Kwietnia 2017 o godzinie 17:00 w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Bładnicach.

 

 Zapraszamy wszystkich, którzy mają ochotę odkryć/rozwinąć swój talent wokalny lub organowy i spędzić weekend w przyjemny, twórczy sposób. VIII Warsztaty to okazja by zaangażować się w obchody jubileuszu 500 lecia Reformacji i poczuć się spadkobiercą tej wielowiekowej tradycji i bogatej kultury.

 

Zapisy i szczegóły pod emailem: warsztaty@organy.edu.pl lub numerami telefonu: 502293199, 604216756 – prosimy o zgłaszanie się do 15 Kwietnia 2017.

 

Relacje z poprzednich warsztatów pod linkiem: http://luteranie.pl/nowosci/muzyka_i_spiew,4756.html

 

Pozdrawiamy

 Organizatorzy

Paweł Gaś, Marcin Armański

Ewangelicki Dni Kościoła

Drogie siostry i bracia w Chrystusie,

W dniach od 15 do 18 czerwca na terenie naszej diecezji organizujemy Ewangelickie Dni Kościoła. Dziękujemy wszystkim, którzy wyrazili gotowość, by otworzyć swoje domy na gości przybywających z całej Polski.

Serdecznie zachęcamy, byście także wy zgłosili swój udział w Ewangelickich Dniach Kościoła. Osoby z diecezji cieszyńskiej zgłaszają się w swoich kancelariach parafialnych od dnia 16 kwietnia do 28 maja br.

Koszt uczestnictwa dla osoby dorosłej z 3 obiadami to 70 zł. Z kolei osoby do 25 roku życia płacą 50 zł. Karta uczestnictwa dla osoby dorosłej bez obiadów to 25 zł, a dla osób do 25 roku życia – 15 zł. Karta uczestnictwa obejmuje: identyfikator (będzie uprawniał m.in. w czwartek do przejazdów komunikacją specjalnie przygotowaną na EDK, daje możliwość pierwszeństwa wejścia na niektóre koncerty, wykłady), program, materiały informacyjne i promocyjne.

Bieżące informacje o Ewangelickich Dniach Kościoła ukazują się na stronie internetowej www.dnikosciola.pl oraz na profilu Facebookowym: https://www.facebook.com/EwangelickieDniKosciola

 

Wierzę, że będzie to nasze wspólne przedsięwzięcie, podczas którego będziemy dziękować Bogu za Jego opiekę i wsparcie przez 500 lat.

 

Biskup diecezji cieszyńskiej

Adrian Korczago

Wielki Tydzień

Jezus rzekł: „Ojcze, odpuść im, bo nie wiedzą, co czynią. A przy dzieleniu się Jego szatami rzucali losy.”
Ew. Łukasza 23:34

Jezus wisząc na krzyżu, przebaczył swoim oprawcom. 

Przebaczenie jest rdzeniem chrześcijańskiej wiary.

Zapoczątkował to Jezus dając przebaczenie nawet wtedy, kiedy umierał na krzyżu. Kochał tych, którzy Go do niego przybili i poparł to modlitwą, w której poprosił Ojca, by im przebaczył. Nie poddał się goryczy czy gniewowi, ale okazał łaskę i miłość tym, którzy Go skrzywdzili.

Teraz jest najlepszy czas, żeby w obecności Boga pomyśleć o ludziach, którym powinniśmy przebaczyć. Naśladując naszego Pana, chcemy okazywać miłość tym, którzy zrobili nam różne przykre rzeczy.

Kiedy poprzez Ducha Świętego prosimy Boga, aby pomagał nam przebaczać, On przyjdzie nam z pomocą, nawet jeśli z przebaczeniem będziemy długo zwlekać. Gdy w końcu zrobimy to, co potrzeba, doznamy wolności od więzienia, jakim jest brak przebaczenia.