Święto Żniw 2012

W niedzielę 7 października odbyło się w naszej parafii Dziękczynne Święto Żniw. W tym dniu mieliśmy okazję podziękować Bogu za to wszystko, co urosło na naszych polach. Zebraliśmy się w kościele, którego ołtarz został przyozdobiony darami z pól, z sadów i z ogrodów. Na początku nabożeństwa proboszcz naszej parafii wprowadził do kościoła dzieci niosące chleb i przyozdobione kwiatami koszyki, wypełnione darami natury. Chleb został złożony na ołtarzu, a koszyki dopełniły dekoracji. W czasie kazania ksiądz Marcin zwrócił uwagę na proces powstawania chleba, „od ziarenka do bochenka”, jednocześnie zaznaczając, że najpierw coś musi umrzeć, aby później móc się odrodzić na nowo. Przypomniał również o tym, że nasi przodkowie mieli szczególny szacunek do chleba. Zanim ukroili pierwszą kromkę, nie zapominali o przeżegnaniu go znakiem krzyża. Podczas uroczystego nabożeństwa swoimi pieśniami służyły chóry: Laudate i Serduszka. Po nabożeństwie spotkaliśmy się w salce parafialnej przy kawie, herbacie i bładnickich „kołoczach”. Wspólnie mogliśmy degustować chleb z masłem lub smalcem, nie zapominając o tym, jaką wdzięczność jesteśmy winni Stwórcy za to, że możemy mieć codziennie świeży bochenek na naszych stołach.

Na zakończenie przytoczę fragment wiersza Cypriana Kamila Norwida pt. „Moja piosnka(II)”

„Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba

Podnoszą z ziemi przez uszanowanie

Dla darów Nieba….

Tęskno mi, Panie.”

Właśnie zapach chleba, często kojarzy nam się z domem rodzinnym, ze wspólnym stołem, dzieleniem się tą przysłowiową kromką i z modlitwą, aby nam go nigdy nie zabrakło.

Ewa Niemiec