TE od A do Z

  • Tydzień Ewangelizacyjny w Dzięgielowie w tym roku odbędzie się po raz 65.

Home

Program wypełniony różnorodną tematyką i wykładowcami z różnych dziedzin życia i miejsc zachęca do udziału ludzi z różnym doświadczeniem życiowym i różnymi potrzebami. Tydzień Ewangelizacyjny w Dzięgielowie sprawia, że na miejscu powstaje „miasteczko” dostosowane do wymagań uczestników w różnym wieku, od małych dzieci, (na które czeka m.in. przewijalnia, bawialnia i piaskownica) poprzez nastolatków po dorosłych i seniorów. Alfabet TE jest próbą streszczenia wszystkich propozycji Tygodnia, z których wiele ma miejsce pod słynnym dzięgielowskim namiotem głównym.

A
JAK ALEJKA SPACEROWA

Na terenie Tygodnia znajduje się alejka pod drzewami, po której można spacerować, np. z wózkiem oraz miejsca, gdzie można usiąść lub rozłożyć koc. Wzdłuż alejki spacerowej znajdują się stoiska prezentujące poszczególne instytucje i organizacje oraz księgarnia „Warto” z pełną ofertą wydawnictw chrześcijańskich.

B
JAK BIURO TE

Tu zostaniesz poinformowany o programie, gdzie możesz zjeść, przewinąć dziecko, a także, co wydarzy się za chwilę, a co jutro. W razie jakichkolwiek pytań tu uzyskasz wszystkie potrzebne informacje.

C
JAK CAFÉ TE

Kafejka czynna jest od 9.00 do 21.00 i zmieści ok. 200 gości – zaprasza na tradycyjne i całkiem nowe przysmaki z kuchni CME oraz aromatyczną kawę i herbatę.

C

JAK CYKL DLA DZIECI

W ślad za hasłem Tygodnia Ewangelizacyjnego „Lecz moim szczęściem być blisko Boga” wraz z dziećmi podążymy tropem odkrywania siebie, własnych emocji, Boga, a wszystko to w rytmie zabaw, gier, warsztatów i paneli Szkoły Mobilnej. Serdecznie zapraszamy dzieci w wieku 5-12 lat.

D
JAK DUSZPASTERSTWO

Jeśli borykasz się z problemami, masz pytania, szukasz pomocy – codziennie możesz porozmawiać z duszpasterzem, osobą oznakowaną specjalnym identyfikatorem: „Chcesz porozmawiać? Jestem do dyspozycji”. Noszenie go w ciągu dnia oznacza jego gotowość do rozmowy – wystarczy podejść. Dodatkowo obok Punktu medycznego od godz. 14.00 do 17.00 odbywają się dyżury duszpasterskie i prowadzone jest poradnictwo specjalistyczne.

D
JAK DYSKUSJE W GRUPACH

Po każdym wykładzie biblijnym i półgodzinnej przerwie odbywają się dyskusje w małych grupach związane z tematyką wykładu konkretnego dnia i poszerzające ją. Prowadzone są one przez moderatorów.

E
JAK EWANGELIA DLA MŁODZIEŻY I DOROSŁYCH

Codziennie o godz. 17.00 odbywają się spotkania ewangelizacyjne dla młodzieży i dorosłych oraz dla dzieci.

Na spotkaniach dla młodzieży i dorosłych, gdzie tematyka będzie krążyć wokół przykazań mówcą jest ks. Leszek Czyż, proboszcz parafii ewangelickiej w Wiśle-Malince, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego TE, autor kilku książek m.in.: „Powrót do domu Ojca”. Jego pasją jest zwiastowanie ewangelizacyjne i muzyka. Nagrał dwie płyty.

E

JAK EWANGELIA DLA DZIECI

Spotkania dla dzieci pod hasłem: Poszukiwacze szczęścia odbywają się w trzech grupach. Szczęście to prawdziwy skarb! Każdy chciałby je mieć. Ale jak to ze skarbem bywa, żeby go odnaleźć, trzeba posiadać mapę, która nas do niego doprowadzi. Na spotkaniach ewangelizacyjnych, z „Mapą” w ręku, piosenkami i modlitwą na ustach i pod opieką doświadczonych przewodników wybierzemy się z dziećmi na poszukiwanie szczęścia, które przygotował dla nas Bóg.

Grupa: 3-6 lat / mówczynie: Urszula Marek i Sabina Szłapa

Urszula Marek – absolwentka edukacji wczesnoszkolnej, Szkoły Biblijnej w Dzięgielowie oraz Chrześcijańskiego Studium Teatru Ruchu, animator w CME

Sabina Szłapa – absolwentka pracy socjalnej oraz edukacji wczesnoszkolnej i wychowania przedszkolnego, pracownik CME

Grupa 7-10 lat / mówczynie: Anna Olek i Janina Boruta

Anna Olek – absolwentka pedagogiki ChAT i UW.

Janina Boruta – mgr teologii ewangelickiej, katechetka w Zespole Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Cieszynie, oligofrenopedagog, wolontariuszka CME.

Grupa 11-13 lat / mówczyni: Beata Reske, absolwentka ChAT, prowadzi lekcje religii i półkolonie. Fascynują ją zajęcia integrujące dzieci i młodzież w parafii i poza. Inicjuje spotkania parafialne z różnych okazji i w rożnych formach.

 

PROSIMY O OSOBISTE I PUNKTUALNE ODBIERANIE DZIECI BEZPOŚREDNIO PO SPOTKANIU EWANGELIZACYJNYM DLA DOROSŁYCH.

 

F
JAK FAST FOOD

Na terenie Tygodnia można zjeść pod chmurką dobrego hot-doga, sprzedawane są też owoce i napoje.

G
JAK GRY

To Strefa gier, która jest codziennie otwarta w Cafe w godzinach: 13.00-16.30 oraz 19.30-21.00 Jeżeli szukasz miejsca pełnego zabawy i ciekawych ludzi w czasie wolnym, to znajdziesz je tu. Przyjdź sam lub z przyjaciółmi, wypożycz gry (planszowe i karciane), sprzęt sportowy, gazety albo usiądź i pokoloruj z nami czy też zagraj w piłkarzyki!

H
JAK HISTORIA

Tydzień Ewangelizacyjny wpisuje się historię regionu i Kościoła. W tym roku odbywa się już po raz 65!

H

JAK HASŁO

Hasło tegorocznego Tygodnia Ewangelizacyjnego w Dzięgielowie brzmi: „Lecz moim szczęściem być blisko Boga” (z Ps 73).

I
JAK INFORMACJA

Tu zostaniesz poinformowany o programie, otrzymasz jednodniówkę Tygodnia z bieżącym programem, dowiesz się, gdzie możesz zjeść, przewinąć dziecko, a także, co wydarzy się za chwilę, a co jutro. W razie jakichkolwiek pytań, tu uzyskasz wszystkie potrzebne informacje.

J
JAK JEDZENIE

Istnieje możliwość zakupu posiłków na terenie Tygodnia: śniadań, obiadów i kolacji w Restauracji TE (sala gimnastyczna szkoły podstawowej) oraz kawy, herbaty i deserów w Cafe TE (namiot). Bloczki na wybrane posiłki można codziennie zakupić w Cafe TE.

K
JAK KONCERTY Z PRZESŁANIEM

Codziennie o godz. 20.30 na naszej scenie głównej pod namiotem stanie inny zespół i nowi goście muzyczni, którzy zaprezentują inny gatunek muzyczny. Będzie: Allen i hip-hop, Cześć! i Projekt w wersji worshipowej, Gabi Gąsior & Holy Noiz ze swoją nową płytą, Mirek Kałużny i jego band, znany wielu z dawnego Havy Bluesa oraz międzynarodowa Noemiracles, a także refleksyjny Paweł Mikler i jego goście, a na zakończenie, już tradycyjnie – Zespół CME.

Słowem w czasie koncertów podzieli się Aleksander Macha, przedsiębiorca, od kilkudziesięciu lat związany z Tygodniami Ewangelizacyjnymi w Dzięgielowie.

K
JAK KSIĘGOWOŚĆ

Znajduje się w budynku Centrum Misji i Ewangelizacji na I piętrze. W trakcie trwania Tygodnia Ewangelizacyjnego księgowość CME czynna będzie: niedziela 6 lipca: 15.00-16.45; 19.00–20.30 poniedziałek – sobota 7–12 lipca: 9.00–12.00; 14.00–16.45; 19.00–20.30 niedziela 13 lipca: 15.00-16.45; 19.00–20.30 W tym czasie można załatwić wszelkie sprawy finansowe – otrzymać fakturę, paragon za pobyt, wpłacić wszelkiego rodzaju darowizny, otrzymać informacje o finansach CME.

K
JAK KREW

W sobotę 12 lipca od 11.00 do 16.30 na terenie TE stanie krwiobus, w którym będzie można oddać krew.

(Zobacz jakie są zasady i etapy oddawania krwi oraz kto nie może oddawać krwi.)

L
JAK LODY

Impreza letnia nie może odbyć się bez lodów – u nas też ich nie zabraknie.

Ł
JAK ŁAWKI

Między namiotem głównym a alejką spacerową znajdują się w zacienionych miejscach – dla nikogo nie zabraknie miejsca!

M
JAK MALUSZEK

Na terenie TE dysponujemy miejscem dla rodziców i opiekunów z małym dzieckiem: do przewijania, karmienia, podgrzania posiłku w mikrofalówce.

M
JAK MODLITWA

W biurze TE znajduje się skrzynka, do której możesz wrzucać swoje prośby i intencje modlitewne oraz wyłożony jest plan modlitewny. Możesz wpisać się do tego planu, wybierając konkretny dzień i godzinę, kiedy chciałbyś przyjść i modlić się sam lub z innymi osobami. Każdy dzień jest poświęcony modlitwie o konkretny projekt CME oraz wybranym intencjom ze skrzynki. Jeżeli ktoś potrzebuje w czasie dnia wyciszenia, to jest to dobre miejsce.

N
JAK NAMIOTY

Tydzień Ewangelizacyjny bywa przez media nazywany jest ewangelizacyjnym miasteczkiem namiotowym. Większość punktów programu odbywa się pod namiotami. Scena główna TE mieści się pod namiotem mieszczącym ok. 2 000 miejsc.

O
JAK OFIARY

W czasie spotkań ewangelizacyjnych dla młodzieży i dorosłych, a także dla dzieci zbierane będą ofiary na pokrycie kosztów organizacji Tygodnia Ewangelizacyjnego. Tydzień Ewangelizacyjny utrzymuje się z ofiar. Możesz też wesprzeć organizację Tygodnia Ewangelizacyjnego, wpłacając ofiarę na konto: ING Bank Śląski 81 1050 1083 1000 0022 8838 0138 z dopiskiem „darowizna na działalność statutową OPP (TED)”. Tak opisaną darowiznę możesz odliczyć w rocznym zeznaniu podatkowym. P JAK PUNKT MEDYCZNY Blisko namiotu głównego codziennie czynny jest punkt, od 10.00 do 22.00, w którym dyżuruje lekarz lub pielęgniarka.

P
JAK PIASKOWNICA

To miejsce, w którym rodzic/opiekun może pobyć ze swoim małym dzieckiem, pobawić się oraz posłuchać ewangelizacji z dużego namiotu. Znajduje się obok kawiarni.

R
JAK ROZMOWA

Organizatorzy Tygodnia, czyli pracownicy CME i wolontariusze z Komitetu Organizacyjnego TE, chętnie porozmawiają i spróbują odpowiedzieć na wszelkie pytania, które chcą Państwo zadać.

S
JAK SPORTY ZORGANIZOWANE

W każdej drużynie mogą uczestniczyć osoby obu płci, zawodnicy rezerwowi mile widziani. Forma rozgrywek, czas gry/liczba setów zależą od ilości zgłoszonych drużyn (informacja bezpośrednio przed turniejem). Jeśli jest to turniej, musi być zwycięzca, jeśli będzie zwycięzca, będzie również nagroda! Zachęcamy do uczestnictwa! Turniej może być odwołany z powodu złej pogody lub zastąpiony turniejem w piłkarzyki (w przypadku zgłoszenia się większej ilości chętnych graczy). Zapisy w strefie gier.

S
JAK SPORTY SPONTANICZNE

Od niedzieli do soboty w godz. 13.00–16.30, 19.30–21.00 Nie masz ochoty brać udziału w turniejach, a mimo to chcesz się trochę poruszać? W strefie gier możecie wypożyczyć piłki, rakiety do badmintona i wiele innych ciekawych rzeczy, które umożliwią tobie i twoim znajomym aktywne spędzanie czasu wolnego.

Ś
JAK ŚPIEWAJ Z NAMI

To czas, kiedy możesz ze specjalnie przygotowaną grupą muzyczną pośpiewać stare i nowe piosenki w różnych aranżacjach.

T
JAK TE

TE to skrót od: Tydzień Ewangelizacyjny, w domyśle – w Dzięgielowie. Rozpowszechniony wśród „wtajemniczonych” czyli stałych bywalców Tygodnia (czasami z kilkudziesięcioletnim stażem) oraz pracowników Centrum Misji i Ewangelizacji.

T
JAK TEATR

Spektakl Teatru Dobrego Serca z Warszawy Janosik i Dobry Pasterz w reżyserii Jerzego Latosa i wykonaniu Pauliny Dulli-Latos i Jerzego Latosa. Spotkanie Janosika z Dobrym Pasterzem oraz jego zabawne rozmowy z przesympatycznymi owieczkami sprawiają, że Janosik zmienia się! Teraz wie, że nie można nikogo okradać. A jeżeli chce się pomagać ludziom, to trzeba robić to mądrze – najlepiej wrócić na studia! Nastrój polskich gór wspaniale oddają piosenki oparte na tradycyjnych melodiach góralskich.

Po spektaklu będzie można porozmawiać z aktorami, zrobić pamiątkowe zdjęcie, otrzymać autograf na ich płycie ze spektaklem wydanej (przez Wydawnictwo WARTO) w formie słuchowiska.

U
JAK UWAGA

Teren Tygodnia Ewangelizacyjnego w Dzięgielowie jest miejscem wolnym od dymu tytoniowego, alkoholu i innych nielegalnych używek.

W
JAK WOLONTARIUSZE

To grupa, która dobrowolnie świadomie oraz bez wynagrodzenia angażuje się w pracę na rzecz CME, które jest organizatorem Tygodnia Ewangelizacyjnego. Osoby z tej grupy można spotkać w każdym miejscu, gdzie realizowany jest program i przebieg TE.

W
JAK WYKŁADY

Tematem wykładów będzie modlitwa Ojcze nasz. Tak, ta modlitwa, o której napisano już mnóstwo książek i wygłoszono setki kazań. Modlitwa, którą każdy chrześcijanin zna na pamięć. Podobno wiele o niej wiemy i dobrze ją znamy, a mimo to jest często lekceważona i niedoceniania. Ojcze nasz wskazuje drogę przeżywania i praktykowania wiary na co dzień, ale musi stać się częścią nas, przenikać nas, a nie tylko wylatywać z naszych ust. Zwyczajowo omawia się kolejno tzw. siedem próśb tej modlitwy – nasze wykłady będą spojrzeniem z innego punktu widzenia. Będziemy pytać o to, jak ta modlitwa łączy się z Jezusem z Nazaretu, Nowym Testamentem, chrześcijanami pierwszych wieków i nami, żyjącymi w XXI wieku.

Poprowadzi je Grzegorz Olek, teolog ewangelicki, biblista, duszpasterz poradnictwa psychologiczno-pastoralnego, wykładowca w Szkole Biblijnej w Dzięgielowie; stypendysta niemieckiego komitetu Światowej Federacji Luterańskiej (w Eberhard Karl Universität Tübingen). Jego pasją jest teologia praktyczna, retoryka, literatura i podróże.

W
JAK WARSZTATY

Na rzecz projektu „Pomoc dla Afryki”

Zapraszamy do twórczego działania na rzecz mieszkańców Burkina Faso. Wszystkie stworzone podczas warsztatów prace zostaną przeznaczone do sprzedaży, a zebrane pieniądze zasilą fundusz „Pomoc dla Afryki”, który finansuje różne projekty pomocowe na północy Burkina Faso. Prace będzie można zakupić bezpośrednio po warsztatach lub na stoisku funduszu „Pomoc dla Afryki” nieopodal dużego namiotu.

Od poniedziałku do piątku warsztaty prowadzi mgr sztuki Karolina Pawlak, artysta rzeźbiarz, instruktorka Miejskiego Domu Kultury „Południe” w Katowicach. Prowadzi m.in. Pracownię Małych Form Rzeźbiarskich dla młodzieży oraz Otwartą Pracownię Rzeźby dla dorosłych. Zajęcia skierowane są dla starszych dzieci (od 9 lat) i młodzieży. Dorośli także mile widziani. Liczba miejsc ograniczona: 20.

Uwaga, a w sobotę 12 lipca zapraszamy wszystkich bez względu na wiek do ozdabiania pierników kolorowym lukrem i innymi cukierniczymi dodatkami. Te warsztaty poprowadzi Halina Żelińska – zajmuje się rękodziełem, w tym również wykonywaniem wyrobów dekoracyjnych z piernikowego ciasta.

Warsztaty z pierwszej pomocy

Warsztaty z pierwszej pomocy, czyli poznanie tego, co niezbędne, by właściwie zareagować w przypadku omdlenia, wypadku drogowego, urazu, złamania, zawału… Ilość miejsc ograniczona, obowiązkowe uczestnictwo od początku do końca. Warsztaty zakończone certyfikatem.

Warsztaty ze skeczbordu

To dynamiczna metoda przedstawiania prawd i historii biblijnych z wykorzystaniem farb, pędzli i innych narzędzi malarskich oraz składanej tablicy, która można rozstawić w dowolnym miejscu oraz dużych arkuszy papieru. Metody tej będzie uczył znakomity skeczbordzista z Niemiec Ulrich Hofius, który od ponad 30 lat prowadzi warsztaty i seminaria w Europie Środkowej i Wschodniej z zakresu twórczych metod ewangelizacyjnych.

W
JAK WYSTAWA „ŚWIAT PRZYPOWIEŚCI”

Opowiadane przez Jezusa przypowieści to przesłanie ubrane w ponadczasową szatę obrazów, pobudzającą wyobraźnię i odwołującą się do realiów życia zarówno ówczesnego człowieka, jak i nas – żyjących tu i teraz. Przypowieści: rodzą pytania, czasami prowokują, uczą, skłaniają do refleksji nad życiem, relacjami z Bogiem i ludźmi.

Wyrusz więc w podróż przez „Świat przypowieści”, do której zapraszamy na wystawie, przedstawiającej wybrane sceny z opowiadań Jezusa. Spotkaj się z ich bohaterami, w których wcielą się Biblijne Figury. Dzięki nim przeniesiesz się w realia czasów Jezusa, jak również zobaczysz wybrane sceny z przypowieści w nowym świetle.

Tajemnicą pozostanie jednak to, które przypowieści będą prezentowane na wystawie. Możesz przyjść i spróbować odgadnąć, o jakie historie chodzi. Jeśli udzielisz właściwych odpowiedzi, masz szansę na otrzymanie nagrody (zostaną wylosowane wśród właściwych odpowiedzi).

Zaprasza Anna Olek, instruktorka „Figur biblijnych”.

Z
JAK ZESPÓŁ

Przywitanie dnia oraz poranny śpiew poprowadzą lokalne zespoły młodzieżowe, a o godz. 17.00 wolontariusze z Zespołu CME.

 

Z

JAK ZAPRASZAMY na 65. Tydzień Ewangelizacyjny w Dzięgielowie !

Więcej na: www.te.cme.org.pl