15. Pamiątka poświęcenia kościoła Ap. Pawła

Pamiątka założenia i poświęcenia kościoła to zawsze ważny i szczególny dzień dla parafii. Ta wielka uroczystość, w czasie której wszyscy dziękujemy Bogu za prowadzenie i błogosławieństwo, niesie z sobą ogrom przygotowań. W parafii bładnickiej tradycyjnie już w sobotni wieczór mieliśmy okazję posłuchać melodii granych na trąbce przez p. Widnica. Była to przygrywka do niedzielnej uroczystości.

Niedzielny piękny ranek już od wczesnych godzin kościół tętnił życiem. W każdym pomieszczeniu rozlegały się słowa pieśni dziękczynnych – to bładnickie chóry i goście – chór z Polany, dokonywali ostatnich szlifów przed występami. W czasie poranka pieśni religijnej wysłuchaliśmy pięknych utworów uwielbiających w wykonaniu chóru Laudate, grupy wokalnej Credo, chórku dziecięcego Serduszka. Wysłuchaliśmy utworów instrumentalnych na klarnet i saksofon – grały dziewczyny z ogniska muzycznego. Nasi goście – chór z Polany, wprowadzili nas w podniosły nastrój pięknymi pieśniami. Wśród tych pieśni znalazł się również utwór Louis’a Armstronga „What a Wonderful World” w polskiej wersji. Przed nabożeństwem głównym mieliśmy czas rozprostować nogi, niektórzy przenosili się pod namiot, inni zajmowali miejsca w kościele. Młodzież zachęcała do zakupu szydełkowanej Róży Lutra oraz kubków z wygrawerowanym napisem i Różą Lutra.

Na początku nabożeństwa głównego, w którym brało udział ok. 500 osób, proboszcz – ksiądz Marcin Markuzel przywitał gości, w osobach: zwierzchnika naszego Kościoła Biskupa ks. Jerzego Samca z małżonką oraz ks. dra Adriana Korczago z rodziną. Przywitał również władze samorządowe z Ustronia i Skoczowa, oraz wszystkich zebranych.

Nabożeństwo prowadzone było przez wszystkich trzech księży, co bardzo podnosiło nastrój naszego bładnickiego święta. Biskup, ks. Jerzy Samiec w czasie kazania mówił o budowaniu – Bożym budowaniu. O fundamentach, które muszą być solidne i mocne ponieważ dają oparcie całej budowli. Taki właśnie musi być Kościół. Musi mieć dobrze skonstruowane podwaliny i musi stać na skale, a tą skałą jest Bóg. Ks. Biskup podziękował naszym obu proboszczom. Ks. Adrianowi, pierwszemu proboszczowi, za rozpoczęcie dzieła budowy parafii i kościoła, oraz po ich ukończeniu za usamodzielnienie się Bładnic. Ks. Marcinowi za kontynuowanie tego pięknego dzieła, za prowadzenie parafii i dbanie o nią. Na zakończenie nabożeństwa poseł na Sejm RP Czesław Gluza wręczył na ręce ks. Marcina okolicznościowy upominek.

Po nabożeństwie spotkaliśmy się pod namiotem, aby razem przeżywać ten szczególny dzień. Był bigos, bładnickie kołacze, kiełbaski i kaszanka z grilla. Mogliśmy się posilić, porozmawiać z dawno nie widzianymi znajomymi, oraz wziąć udział w zabawie prowadzonej przez ks. Marcina. Dzieciaki miały także swoje atrakcje: klauny, balony, dmuchany zamek, malowanie buziek i fajne zabawy.

Ten piękny dzień nie mógłby się odbyć bez Bożego Błogosławieństwa, bez poświęcenia i zaangażowania wielu ludzi, którzy poświęcili swoje siły i swój czas aby uświetnić ten szczególny dzień.

„Widzę zieleń drzew i czerwień róż
Widzę jak kwitną dla mnie i dla Ciebie
I myślę – Jaki piękny jest ten świat
Widzę błękit nieba, biel chmur
Jasny błogosławiony dzień, ciemną świętą noc
I myślę – Jaki piękny jest ten świat
Kolory tęczy tak piękne na niebie
są również na twarzach ludzi
Widzę przyjaciół podających sobie dłonie, pytają co słychać
Oni tak naprawdę mówią „kocham cię”
Słyszę jak dzieci płaczą, widzę jak dorastają
Nauczą się więcej, niż ja kiedykolwiek będę wiedział
I myślę – jak piękny jest ten świat
Tak myślę – jak piękny jest ten świat”.

Ewa Niemiec