Do wiernych Kościoła na Wielkanoc – życzenia Biskupa Kościoła

Błogosławiony niech będzie Bóg i Ojciec Pana naszego Jezusa Chrystusa, który według wielkiego miłosierdzia swego odrodził nas ku nadziei żywej przez zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. (I Piotra 1,3)

Słowa apostoła Piotra skierowane były do chrześcijan, którzy żyli w diasporze, w rozproszeniu, doświadczając prześladowań ze względu na swoją wiarę. Wiedzieli o zmartwychwstaniu, lecz nigdy nie spotkali Jezusa w sposób, którego doświadczył Piotr.

Wierzyli podobnie, jak i my, „w ciemno”, pokładając nadzieję w Bogu. To właśnie żywa nadzieja pozwoliła im stawiać czoła trudnościom, a nawet śmierci. Zmartwychwstanie Jezusa było dla nich najistotniejszym motorem tej nadziei.

Wydaje się, że uczucie cierpienia za wiarę może być nam nieznane, choć dobrze rozumieją je chrześcijanie choćby na Bliskim Wschodzie. Jednak w naszej pozornie przyjaznej rzeczywistości również możemy doświadczyć życia „w diasporze”.

Dzieje się tak, gdy czujemy się samotni, gdy nie odnajdujemy wspólnoty wiary w naszym środowisku, pracy, czasem w rodzinie, albo gdy rozproszenie jest obecne w naszym życiu z Bogiem.

Dlatego zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa jest motywacją do zmian oraz impulsem, który przynosi odrodzenie wiary i nadziei.

Życzę Wam, by Zmartwychwstanie było zawsze aktualnym wydarzeniem w Waszym życiu, by przynosiło odrodzenie i napełniało Was nadzieją żywą.

Bp Jerzy Samiec
zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce