• Spotkania dla starszej młodzieży – czyli dla kogo?

Dla wszystkich za starych na młodzieżówki, dla tych którzy chcą razem z innymi lepiej poznawać Pana Boga i wielbić Go. Przyjdź i sprawdź, że ten czas i to miejsce są dobre dla Ciebie.

 

  • Dwa spotkania jeden temat 25 marca i 22 kwietnia
  • Temat: Pęknięcie, szczelina, ruina – prowadzenie Nela i Zbyszek Kłapa

 

W ramach spotkań dla dorosłych zaprosiliśmy z wykładem Nelę i Zbyszka Kłapów, którzy w miłej i zabawnej atmosferze przedstawili jak z drobnego pęknięcia robi się ruina z małżeństwa.

Poznaliśmy trzy z siedmiu najczęstszych przyczyn powstawania pęknięć. Poniżej przedstawiam krótki opis, aby obecnym przypomnieć, a nieobecnych zachęcić – by przyszli na następne spotkanie i na żywo uczyli się jak dbać i pielęgnować swoje małżeństwo, by tworzyć szczęśliwą rodzinę.

Pierwsza przyczyna powstawania pęknięć to TWARDE SERCE. Pan Jezus pozwolił odprawiać żony ze względu na zatwardziałe serce (Mt 19,8), choć tak nie było na początku. W 1 Mj 2,24-25 widzimy Adama i Ewę, którzy choć byli nadzy (przeźroczyści) nie wstydzili się siebie, bo mieli miękkie serce – bez grzechu. Twarde serce walczy o swoje prawa, jest egoistyczne.

Jak temu zaradzić? Prz 28,14: „Szczęśliwy jest człowiek, który stale trwa w bojaźni Bożej; lecz kto zatwardza serce , wpada w nieszczęście”. Gdy pojawia się problem, badaj swoje serce, co się w nim dzieje.

Im bliżej jesteśmy Boga, tym bliżej jesteśmy również w relacji z naszym współmałżonkiem.

Drugi powód pęknięć to WNIESIONY BAGAŻ – czyli spuścizna grzechu (m.in. lenistwo, bałaganiarstwo, tracenie czasu przy internecie, nieodpowiedzialność, brak dyscypliny, krytykanctw).
W Pieśniach nad Pieśniami jest werset: „Połapcie nam lisy, małe liski, które psują winnicę, a winnice nasze zakwitają!” (P.n.P. 2,15)
Jak temu zaradzić? Walcz ze złymi nawykami, w dwójkę łatwiej wam pójdzie, a z Bożą pomocą wszystko jest możliwe.

Ostatnia przyczyna pęknięć jakie w czasie tego spotkania przedstawili nam Nela i Zbyszek to nierozwiązane konflikty, które nie ulegają zapomnieniu ale narastają. Niestety negatywne emocje i skojarzenia się sumują i wracają w postaci przemocy (słownej, fizycznej bądź  emocjonalnej), ucieczki (w pracę, służbę, hobby – tam jest dobrze, lepiej) lub  życia obok siebie (razem ale oddzielnie).
Jak temu zaradzić? Rozwiązanie konfliktu jest jak wizyta u dentysty – wymaga oczyszczenia, czasami bolesnego, ale dziura musi być dobrze oczyszczona żeby nie zrobił się zgorzel, dopiero wtedy można położyć plombę i mieć spokój.

Siedem kroków rozwiązywania konfliktu:
-wybierz stosowny czas i miejsce (nie wcześnie rano, lub późno wieczór, ani zaraz po powrocie do domu, nie przy innych osobach..)

 

-zdefiniuj problem
-określ swój udział w konflikcie
-dowiedz się co Biblia mówi o tym problemie
-sprecyzuj co musisz zmienić
-módlcie się RAZEM
-pojednajcie się  (ktoś przeprasza – druga strona wybacza, konsekwentnie bez wypominania).

 

  • Walka duchowa

W listopadowy wtorek na nasze spotkanie z Katowic przyjechał ks. Bartek Cieślar, by przedstawić nam temat „Walki duchowej”. Dowiedzieliśmy się, że każdy z nas walczy, poniektórzy z dużymi przeciwnościami, a wszyscy na co dzień walczą z wszystkim, co odciąga nas od Boga. Ks. Bartek zwrócił naszą uwagę, że wszystko co robimy: służba, praca, chór, szkółki, nauczanie, udział w ewangelizacjach itd. są łatwiejsze dla nas niż pogłębianie prawdziwej relacji z Bogiem. Dlatego każdego dnia z rana powinniśmy walczyć ze swoim zmęczeniem czy zabieganiem i szukać Boga, w Jego Słowie i w modlitwie, aby cały dzień z Nim spędzić i pod Jego ochroną.Na nowo odkryliśmy, że walkę, która toczy się w nas, Pan Jezus zwyciężył na krzyżu. Dlatego w Jego Imieniu, w mocy przelanej krwi mamy zwycięstwo i na to w modlitwie możemy i musimy się powoływać. Są jednak sytuacje, w których sami nie umiemy sobie poradzić, dlatego warto szukać pomocy –w Słowie Bożym i w społeczności kościelnej.Czas szybko minął, ale wszystkich nas zachęca ks. Bartek mówiąc, że Bóg nie da nam niczego ponad nasze siły, i że powinniśmy się stale uczyć, próbować, by nie być w wierze jak niemowlę pijące mleko, ale by jako dorośli móc innych uczyć, a przede wszystkim dla siebie – nie przegrać. Ewa Stanna

 

Polecana przez ks. Bartka Cieślara literatura z zakresu walki duchowej

  • Hammond Frank i Ida Mae „Świnie w salonie”
  • Vaughn Allen „Zwycięstwo nad demonami”
  • Wagner Peter „Modlitwa wojny duchowej”
  • Anderson Neil T. „Kruszący kajdany”
  • Anderson Neil T. „Wolny w Chrystusie”
  • Anderson Neil T. „Droga przez ciemności”